| Billiards | Darts | Snooker | Hardiment Trophy | Previous Season | Download honours list |
SNOOKER HONOURS
 
 
 
DIVISION 1 WINNERS
1970-71 East Runton 1971-72 East Runton
1972-73 Morley A 1973-74 Morley A
1974-75 Morley A 1975-76 Morley A
1976-77 Morley A 1977-78 East Runton A
1978-79 Morley A 1979-80 Morley A
1980-81 Morley A 1981-82 Morley A
1982-83 Morley A 1983-84 Cromer Ex Serv
1984-85 Brook Street A 1985-86 Brook Street A
1986-87 Lees 1987-88 Morley A
1988-89 Lees 1989-90 Lees
1990-91 Lees 1991-92 Morley A
1992-93 Brook Street A 1993-94 Lees A
1994-95 Brook Street B 1995-96 Morley A
1996-97 Morley A 1997-98 North Walsham A
1998-99 Lees A 1999-00 Morley A
1999-00 Morley A
2000-01 Virgo's A
2001-02 Morley A 2002-03 Morley A
2003-04 Virgo's A 2004-05 Morley A
2005-06 Morley A 2006-07 N Walsham D
2007-08 N Walsham D 2008-09 Morley A
2009-10 Morley C 2010-11 Morley A
2011-12 Morley A 2012-13 Aylsham A
2013-14 Morley A 2014-15 Morley B
2015-16 Morley A 2016-17 Morley A
2017-18 Aylsham B 2018-19 Trunch

 

DIVISION 2 WINNERS
1973-74 Morley C 1974-75 Sportsmans A
1975-76 Melton Constable A 1976-77 Sportsmans B
1977-78 Hevingham Private 1978-79 Hillcrest Private
1979-80 Morley B 1980-81 Aylsham C
1981-82 Hevingham Private 1982-83 Holt A
1983-84 Brook Street A 1984-85 Blakeney A
1985-86 Banningham A 1986-87 Brook Street C
1987-88 Sportsmans C 1988-89 Brook Street B
1989-90 Cromer Ex Serv 1990-91 Banningham A
1991-92 Brook Street B 1992-93 Lees B
1993-94 Mundesley 1994-95 Aylsham B
1995-96 North Walsham A 1996-97 West Runton
1997-98 Morley D 1998-99 North Walsham D
1999-00 Cromer Ex Serv 2000-01 Trunch A
2001-02 Morley B 2002-03 Morley C
2003-04 Morley B 2004-05 Cromer Social Club
2005-06 Sportsmen B 2006-07 N Walsham B
2007-08 Trunch A  

 

DIVISION 3 WINNERS
1981-82 Banningham A 1982-83 Brook Street A
1983-84 Brook Street B 1984-85 Brook Street C
1985-86 Brook Street D 1986-87 Sportsmans C
1987-88 Morley D 1988-89 Cromer Ex Serv A
1989-90 Aylsham Squash B 1990-91 Aylsham Ex Serv D
1991-92 Pinewood Park 1992-93 Knapton
1993-94 Aylsham C 1994-95 Brook Street E
1995-96 Holt 1996-97 Hevingham
1997-98 North Walsham D 1998-99 Cromer Ex Serv
1999-00 Banningham B 2000-01 Virgo's C
2001-02 Aylsham C 2002-03 Virgo's C
2003-04 Knapton  

 

DIVISION 4 WINNERS
1985-86 Lees B 1986-87 Morley D
1987-88 N. Walsham snooker & pool club 1988-89 Aylsham Squash B
1989-90 Aylsham Ex Serv D 1990-91 Pinewood Park
   
2002-03 North Walsham B 2003-04 Hevingham

 

HIGHEST BREAK
1983-84 A. Howard (N. Walsham Private)
48
1984-85 M. Grimwood (Brook Street A)
52
1985-86 K. Knell (Brook Street A)
91
1986-87 P. Foreman (Lees A)
58
1987-88 I. Lee (Brook Street A)
61
1988-89 R. Whitbread (Lees A)
71
1989-90 M. Bright (Brook Street A)
58
1990-91 D. Allright (Lees A)
75
1991-92 D. Allright (Lees A)
57
1992-93 D. Allright (Lees A)
90
1993-94 I. Ecroyd (Morley A)
62
1994-95 J. Appleton (N. Walsham)
63
1995-96 J. Appleton (Banningham A)
67
1996-97 D. Greenwood (N. Walsham A)
71
1997-98 C. McCarthy (Lees A)
80
1998-99 D. Pooley (Pinewood Park)
80
1999-00 C. McCarthy (Virgo's A)
78
2000-01 C. McCarthy (Virgo's A)
93
2001-02 D. McKnespiey (Morley A)
76
2002-03 J. Appleton (Banningham A)
94
2003-04 C. McCarthy (Virgo's A)
85
2004-05 Alex Brackley (N Walsham D)
64
2005-06 D. McKnespiey (Morley A)
66
2006-07 P. Smallbone (Morley A)
66
2007-08 D. Greenwood (N. Walsham D)
52
2008-09 J. Appleton (N. Walsham D)
53
2009-10 P. Smallbone (Morley A)
78
2010-11 Alex Brackley (Morley B)
74
2011-12 S. Hipkin (Morley A)
45
2012-13 T. R-Farrow (Morley A)
74
2013-14 T. Goodfellow (Morley A
49
2014-15 I. Dennis (Aylsham B)
51
2015-16 A. Brackley (Aylsham C)
62
2016-17 P. Smallbone (Morley A)
66
2017-18 D. Nichols (Mundesley)
66
2018-19 Alex Brackley (Aylsham C)
43

 

KNOCK OUT CUP WINNERS
1973-74 East Runton A 1974-75 Morley
1975-76 Mundesley 1976-77 Morley A
1977-78 Morley A 1978-79 East Runton A
1979-80 Aylsham A 1980-81 Aylsham A
1981-82 Morley A 1982-83 Brook Street A
1983-84 Morley A 1984-85 Holt A
1985-86 Morley A 1986-87 Blakeney A
1987-88 Morley A 1988-89 Brook Street A
1989-90 Morley A 1990-91 Lees A
1991-92 Brook Street A 1992-93 Morley B
1993-94 Brook Street B 1994-95 Morley A
1995-96 Brook Street B 1996-97 North Walsham B
1997-98 Lees A 1998-99 Kings B
1999-00 Cromer 2000-01 Morley A
2001-02 Morley A 2002-03 Banningham A
2003-04 Morley A 2004-05 Sportsmen B
2005-06 Morley A 2006-07 Morley C
2007-08 N. Walsham D 2008-09 Morley A
2009-10 Morley A 2010-11 Aylsham B
2011-12 Aylsham A 2012-13 Morley A
2013-14 Aylsham A 2014-15 Morley A
2015-16 Aylsham A 2016-17 Aylsham B
2017-18 Aylsham C 2018-19 Morley

 

SECRETARY'S CUP WINNERS
1981-82 Banningham A 1982-83 Tyneside A
1983-84 Holt A 1984-85 Morley A
1985-86 Brook Street A 1986-87 Sportsmans D
1987-88 Cromer Ex Serv 1988-89 Aylsham Squash B
1989-90 East Runton B 1990-91 Pinewood Park
1991-92 Aylsham A 1992-93 Brookside
1993-94 Aylsham C 1994-95 Dairy Crest
1995-96 Aldborough 1996-97 Morley B
1997-98 West Runton 1998-99 Lees A
1999-00 Virgos B 2000-01 N. Walsham C
2001-02 N. Walsham B 2002-03 Morley C
2003-04 Virgo's C 2004-05 Morley A
2005-06 Banningham 2006-07
2007-08 Aylmerton 2008-09 Trunch
2009-10 N. Walsham 2010-11 Morley C
2011-12 N. Walsham 2012-13 Trunch
2013-14 Hevingham 2014-15 Aylsham B
2015-16 Trunch 2016-17 Morley A
2017-18 Morley 2018-19 Hevingham

 

SNOOKER SINGLES WINNERS
1971 T. Martins (E. Runton) 1972 R. Love (E. Runton)
1973 Not completed 1974 E. Walton (Mundesley Haig)
1975 T. Martins (E. Runton) 1976 M. Kebby (Aylsham)
1977 E. Walton (Mundesley Haig) 1978 R. Little (Tyneside A)
1979 R. Little (Tyneside A) 1980 R. Reynolds (Hillcrest)
1981 R. Walden (Morley A) 1982 B. Allright (Cromer)
1983 P. Murphy (Tyneside A) 1984 H. Wright (Morley A)
1985 P. Punchard (Brook Street A) 1986 R. Bidewell (Blakeney A)
2009 Alex Brackley (N. Walsham D) 2010 Alex Brackley (Morley B)
2011 Alex Brackley (Morley B) 2012 Tim Goodfellow (Morley A)
2013 Tim Goodfellow (Morley A) 2014 Paul Smallbone (Morley A)
2015 Paul Smallbone (Morley A) 2016 Paul Smallbone (Morley A)
2017 Ian Ecroyd (Morley A) 2018 David Nichols (Mundesley)
2019 Paul Massingham (Aylsham B)  

SNOOKER SINGLES DIVISIONS 1 & 2 WINNERS
1987 M. Strange (Lees) 1988 D. Allright (Brook Street A)
1989 I. Ecroyd (Morley A) 1990 D. Allright (Lees A)
1991 I. Ecroyd (Morley A)  
2003 C. McCarthy (Virgo's) 2004 D. Nichols (Virgo's A)

 

 

SNOOKER SINGLES DIVISIONS 3 & 4 WINNERS
1987 M. Cutler (Alex) 1988 P. Howell (Morley)
1989 K. Nichols (N. Walsham) 1990 A. Taylor (Aylmerton)
1991 D. Greenwood (Cromer)  
2003 A. Smith (Virgo's) 2004 J. Wholey

 

SNOOKER SINGLES DIVISION 1 WINNERS
1992 J. Carman (Brook Street A) 1993 R. Whitbread (Lees A)
1994 R. Daniels (Aldborough A) 1995 J. Carman (Lees A)
1996 J. Appleton (Banningham A) 1997 R. Whitbread (Lees A)
1998 C. McCarthy (Lees A) 1999 D. Nichols (Pinewood Park)
2000 D. Nichols (Pinewood Park) 2001 D. Nichols (Pinewood Park)
2002 J. Appleton (Banningham A) 2005 D. Nichols (Sportsmen A)
2006 J. Appleton (N. Walsham D) 2007 A. Brackley (N Walsham D)
2008 A. Brackley (N Walsham D)  

 

SNOOKER SINGLES DIVISION 2 WINNERS
1992 J. Davies (Brook Street B) 1993 R. Daniels (Aldborough A)
1994 D. Johnson (Mundesley) 1995 J. Appleton (N. Walsham)
1996 R. Daniels (Aldborough) 1997 R. Cobley (Brook Street B)
1998 R. Cobley (Brook Street B) 1999 S. Roberts (Kings B)
2000 A. Brackley (N. Walsham C) 2001 A. Ampleford (Aylsham B)
2002 A. Ampleford (Aylsham B) 2005 G. Smith (Aylsham C)
2006 W. Owen (Sportsmen B) 2007 G. Smith (Aylsham C)
2008 G. Smith (Aylsham C)  

 

SNOOKER SINGLES DIVISION 3 WINNERS
1992 R. Daniels (Aldborough A) 1993 D. Greenwood (Knapton)
1994 R. Seaman (Aldborough A) 1995 R. Seaman (Aldborough A)
1996 M. Lawes (Lees C) 1997 J. Thorpe (N. Walsham B)
1998 G. Hacon (N. Walsham D) 1999 M. Bright (Cromer Ex Serv)
2000 S. Newstead (Banningham B) 2001 J. Greenway (Aylsham A)
2002 G. Hacon (N. Walsham B)  

 

HANDICAP SNOOKER WINNERS
1992 J. Carman (Brook Street A) 1993 J. Appleton (North Walsham)
1994 J. Appleton (N Walsham) 1995 M. Hammond (Brook Street B)
1996 T. Goodfellow (Morley A) 1997 M. Hammond (Pinewood Park)
1998 S. Roberts (West Runton) 1999 K. Bunn (Mundesley)
2000 T. Goodfellow (Morley A) 2001 J. Appleton (Banningham A)
2002 D. Nichols (Virgo's A) 2003 C. McCarthy (Virgo's A)
2004 J. Appleton (Banningham A) 2005 Alex Brackley (N Walsham D)
2006 J. Appleton (Banningham A) 2007 A. Hooker (Morley A)
2008 D. Greenwood (N. Walsham D) 2009 J. Appleton (N. Walsham D)
2010 M. Oliver (Hevingham) 2011 J. Appleton (N. Walsham)
2012 J. Wholey (Aylsham B) 2013 T. Goodfellow (Morley A)
2014 T. Goodfellow (Morley A) 2015 I. Ecroyd (Morley A)
2016 R. Foster (Morley A) 2017 T. Robinson-Farrow (Morley A)
2018 D. Nichols (Mundesley) 2019 O. Medler (Hevingham)

 

SNOOKER PAIRS WINNERS
1991 R. Reynolds & R. Whitbread (Lees)
1992 J. Appleton & J. Plumb (N. Walsham)
1993 J. Appleton & J. Plumb (N. Walsham)
1994 I. Ecroyd & J. Ecroyd (Morley)
1995 R. Reynolds & R. Whitbread (Lees)
1996 J. Appleton & L. Harvey (banningham A)
1997 C. McCarthy & M. Scase (Lees A)
1998 I. Ecroyd & T. Goodfellow (Morley A)
1999 D. Nichols & D. Pooley (Pinewood park)
2000 D. Nichols & D. Pooley (Pinewood park)
2001 R. Roberts & D. Pooley (Pinewood park)
2002 C. McCarthy & D. Nichols (Virgo's A)
2003 C. McCarthy & M. Curtis (Virgo's A)
2004 I. Ecroyd & P. Smallbone (Morley A)
2005 Alex Brackley & J. Appleton (N Walsham D)
2006 P. Murphy & T Bayle (Morley B)
2007 Alex Brackley & J. Appleton (N Walsham D)
2008 Alex Brackley & J. Appleton (N Walsham D)
2009 Alex Brackley & J. Appleton (N Walsham D)
2010 I. Dennis & D. Moles (Aylsham B)
2011 Alex Brackley & P. Murphy (Morley B)
2012 W. Samwell & J. Newstead (N Walsham)
2013 I. Ecroyd & T. Goodfellow (Morley A)
2014 I. Ecroyd & T. Goodfellow (Morley A)
2015 O. Medler & M. Oliver (Hevingham)
2016 I. Ecroyd & S. Hipkin (Morley A)
2017 I. Groom & S. Newstead (Aylsham A)
2018 I. Groom & S. Newstead (Aylsham A)
2019 I. Dennis & A. Cooper (Mundesley Haig)

 

HAROLD GREGORY SHIELD FOR MOST SPORTING CLUB
1989 Cromer Ex Servicemen 1990 Aylsham Ex Servicemen
1991 Brook St. Cromer 1992 Morley
1993 Aylsham Ex Servicemen 1994 Hevingham & Morley
1995 Knapton 1996 West Runton
NOW MOST SPORTING TEAM
1997 Aylsham B 1998 Aylmerton
1999 Hevingham 2000 Banningham
2001 Hevingham & Brook Street 2002
2003 Banningham B 2004 Banningham B
2005 Banningham, Hevingham
& Red Lion
2006 Trunch A
2007 Morley C 2008
2009 Trunch 2010 Hevingham
  2012 Hevingham
2013 Hevingham 2014 Trunch
2015 Trunch & Hevingham 2016 Mundesley
2017 Hevingham 2018 Trunch

 

PLAYER OF THE YEAR
2009
Alex Brackley (N. Walsham D)
2010
Steve Newstead (Aylsham A)
2011
Tim Goodfellow (Morley A)
2012
Tim Goodfellow (Morley A)
2013
Ivan Groom & James Medler (Aylsham A)
2014
Ian Ecroyd (Morley A)
2015
Oliver Medler (Hevingham)
2016
Paul Smallbone (Morley A)
2017
John Hipkin (Morley A)
2018
David Nichols (Mundesley)
2019
Bill Brodie (Trunch)

 

MOST IMPROVED PLAYER
2017
Ian Dennis (Aylsham B)
2018
Fletcher Dyson (Aylsham B)
2019
Bill Brodie (Trunch)

 

UNDER 19's
 
WINNER
RUNNER-UP
2018
Harley Dyson (Aylsham B) Fletcher Dyson (Aylsham B)

 

 

 

 

 
Site designed and maintained by Ian Dennis
Animated icons © Icon Bazaar